Magazyn "W drodze"
wrzesień 2014
O czym prawdziwy nauczyciel zawsze pamięta.

Judith Bluestone, która była jednocześnie naukowcem, terapeutką i autystką, z niezwykłą pasją opisuje świat osób z ASD oraz przedstawia filozofię metody terapeutycznej HANDLE®, którą stworzyła. Książka "Materia autyzmu" została przetłumaczona przez Marię Dąbrowską-Jędral, która jest również autorką recenzji wydawnictwa. Polskie wydanie „Materii Autyzmu” powstało nakładem Fundacji Rozwiązać Autyzm w ramach jej działalności statutowej.
Książka dostępna jest w sklepie internetowym Fundacji Rozwiązać Autyzm.
Za fasadą autyzmu błyszczy człowieczeństwo
Paradygmat rozumienia człowieka
HANDLE to akronim z języka angielskiego. Oznacza on „holistyczne podejście do neurorozwoju i efektywności uczenia się”. Jest to program oparty na ruchu, mający za cel wzrost efektywności działania układu nerwowego. Oznacza to, że osoby, które zgłaszają się, aby skorzystać z programu HANDLE, starają się funkcjonować z mniejszym poziomem napięcia w swoim życiu.

Zachowanie to komunikat
"Wiele dzieci z autyzmem unika kontaktu wzrokowego. Jest to tak nagminne, że jest to często pierwsza rzecz jaka ludziom przychodzi do głowy, kiedy myślą o dziecku autystycznym. Istnieją podejścia, które usiłują wymusić kontakt wzrokowy. Znane są przypadki, kiedy fizycznie ujmowano twarz dziecka i zmuszano je, by patrzyło na ludzi. W programie HANDLE® stwierdzamy, że jeżeli dana osoba nie utrzymuje kontaktu wzrokowego, świadczy to często o problemach ze współpracą obu oczu. Jeżeli skupiamy się na utrzymywaniu kontaktu wzrokowego jako zachowaniu, jeśli wychodzimy z założenia, że wystarczy się tego nauczyć, żeby wyglądać na osobę „normalną” popełniamy błąd. Gdyby ta osoba rzeczywiście mogła patrzeć na ciebie, to by patrzyła. W ramach HANDLE® staramy się dotrzeć do źródła problemu, do przyczyny, dla której taka osoba unika kontaktu wzrokowego. I często się przekonujemy, że samo zachowanie się wtedy poprawia, nawet jeżeli nad nim nie pracowaliśmy."
Łączenie wątków w spójną teorię
Mindful Parenting
czerwiec 2015
Mów do dziecka nie o dziecku.





02.04 Zaświeć się na niebiesko
kwiecień, 2015
Międzynarodowy Dzień Wiedzy Na Temat Autyzmu

From the Heart
kwiecień, 2015
Przemoc
Artykuły
Filmy
Rodzice odkryją MATERIĘ AUTYZMU jako szczególnie wartościową pozycję, ponieważ przedstawia ona wachlarz spojrzeń i możliwości. Bluestone uwypukla zagadnienia związane z percepcją czuciową osób z ASD oraz podkreśla, jak ważne jest to, by pomóc im zrozumieć dlaczego poszczególne zdarzenia mają miejsce lub dlaczego podejmowane są w ich imieniu określone decyzje.
"
"
- Profesor Tony Attwood
autor książki ZESPÓŁ ASPERGERA





Metody niedyrektywne w Polsce to:
-
HANDLE (www.rozwiazacautyzm.pl),
-
RDI (www.mariajedral.pl),
-
3i (www.centrummaltanskie.eu),
-
Growth Trough Play System, GPS (www.zrozumiecautyzm.pl),
-
Floortime, DIR (www.icdl.com),
-
Son-rise, Metoda Opcji (www.bycblizejsiebie.pl).
Są to podejścia rozwojowe oparte na stylu interaktywnym, responsywnym, bazujące na podstawowej zasadzie: akceptacji dziecka takim jakie jest i budowaniu pozytywnej relacji, zrozumieniu i wspólnym spędzaniu szczęśliwych chwil.
Styl dyrektywny:
-
Nacisk na nawiązywanie komunikacji przez dorosłego i odpowiedzi dziecka
-
Sesje edukacyjne skupiają się na przedmiotach, ćwiczeniach i tematach wybranych przez dorosłego
-
Nacisk na osiąganie celów i wykonywanie zadań
-
Prowokowanie lub bezpośrednie wymaganie pożądanych zachowań
-
Większa liczba zdań rozkazujących (“Daj mi tę ciężarówkę!”) niż stwierdzających (“Jaka ładna ciężarówka!”) w mowie dorosłego
-
Zachowanie dorosłego jest nastawione na osiągnięcie celu
Styl niedyrektywny, responsywny:
-
Równowaga w nawiązywaniu komunikacji i reakcjach pomiędzy dzieckiem, a dorosłym
-
Sesje edukacyjne skupiają się na przedmiotach, ćwiczeniach i tematach wybranych przez dziecko
-
Nacisk na afekt i dzielenie się emocjami
-
Oferowanie dziecku przerw lub pośrednich zaproszeń do wykonania pożądanych czynności
-
Większa liczba zdań stwierdzających (“Jaka ładna ciężarówka!”) niż rozkazujących (“Daj mi tę ciężarówkę!”) w mowie dorosłego
-
Zachowanie dorosłego dostosowane jest do poziomu rozwojowego dziecka i jego bieżącego stanu kontroli nad zmysłami


e-mail :
Call Us:
601 53 41 96
OPOLE
Rozwijalnia
Edukacyjna



"Twój słuch nie filtruje napływających dźwięków. Odczuwasz łaskotki kiedy powietrze dotyka twojej skóry. Za chwilę masz wejść do pomieszczenia, w którym ktoś może cię dotknąć. W którym światła i dźwięki mogą cię porazić. Gdzie ktoś może ci powiedzieć, żebyś usiadł prosto albo szedł wolno podczas, gdy twoje napięcie mięśniowe i zmysły równowagi nie pozwolą ci wykonać tych zadań. Mogą tam na ciebie krzyczeć albo źle cię potraktować, ponieważ nie będziesz w stanie przetwarzać informacji, czy udzielić właściwej odpowiedzi w ciągu dwóch sekund. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio, mogą cię wyśmiać lub po prostu zignorować. Nie wiesz czego się spodziewać i boisz się wszystkiego. Nie czujesz się bezpieczny ani fizycznie ani emocjonalnie. A przecież by móc zaakceptować nowe otoczenie, musisz czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo. Jest niezbędne każdemu z nas." ZAPACH STRACHU "Materia autyzmu" Judith Bluestone.