top of page

Niewłaściwe wydatkowanie pieniędzy przez szkoły zmusza rodziców i dzieci z orzeczeniem o niepełnosprawności do szukania szkół spełniających ich potrzeby na terenie całej Polski albo do zakładania własnej. Pozostawienie dziecka w szkole, która nie dostosowała swojego programu nauczania do jego potrzeb, skazałoby je na niesamodzielność i w przyszłości na korzystanie z pomocy społecznej. Opiekunowie dotknięci problemem, dodają, iż w takiej szkole, dodatkowe zajęcia najczęściej „odbywają się” wyłącznie na papierze, w praktyce większości lekcji nie ma. Nie ma też żadnych informacji o tym jaką metodą jest prowadzone dziecko.

 

Obserwujemy dwa podejścia charakteryzujące stosunek do dzieci z ASD. Z jednej strony: „niekomunikatywne, niezrozumiałe, zagmatwane dziecko", zachowujące się inaczej, nie wiadomo co czuje, co słyszy, a z drugiej strony coraz częściej proponowana jest potrzeba zrozumienia i wchodzenia w świat takiego dziecka poprzez warsztaty, na których stawiamy się w sytuacji dyskomfortu. Nawlekamy koraliki w rękawicach bokserskich, wąchamy perfumy, w których jest ocet, dotkamy pozornie przyjemnych faktur, w które powbijane są szpilki, przekonujemy się, że sami wykazywalibyśmy zachowania niepożądane gdybyśmy mieli przeciążony układ nerwowy itp, gdybyśmy odczuwali fizyczny ból przy każdym dotknięciu, czy dźwięku. Gdy jesteśmy oceniani negatywnie za niemożność wykonania jakiegoś polecenia lub za aktywność, którą musimy podjąć, a jest nam zabraniania, odczujemy frustrację. Stąd rodzi się potrzeba naturalnego podążania za dzieckiem, tworzenia na tyle bezpiecznej i przewidywalnej struktury zajęć, aby dziecko otworzyło swój świat na nową osobę, a w konsekwencji pozwoliło modelować swoje aktywości na proponowane przez nauczyciela. Aby nauczyło się czerpać ze świata zewnętrznego.

 

Inspiracją do założenia naszej szkoły jest przykład szkół prowadzonych metodą HANDLE® w Legnicy oraz szkoły prowadzonej metodą System Rozwoju Poprzez Zabawę (Growth Through Play System, GPS) w Łodzi, której założenia są spójne z naszym odczuwaniem potrzeb dzieci z ASD i bazują na przekonaniu, że zabawa jest bramą do prawdziwego i trwałego rozwoju społecznego dziecka z autyzmem                                                  .

 

Cytuję panią Iwonę Wojtasik założycielkę Fundacji Zrozumieć Autyzm, certyfikowaną trenerkę i nauczycielkę metody Growth through Play System: "Podstawą pracy terapeutyczno-edukacyjnej w naszej szkole stanowić będzie podejście rozwojowe oparte na relacjach. Dla każdego dziecka tworzony będzie zindywidualizowany program terapeutyczno-edukacyjny uwzględniający jego potrzeby i możliwości, a praca nauczycieli będzie oparta na stylu interakcji zgodnym z podejściem Growth trough Play System. Edukacja jest przez nas rozumiana jako odkrywanie potencjału ucznia i wspieranie go w procesie osobistego rozwoju. Uznajemy, że intensywna praca rozpoczynająca się od najmłodszych lat powinna być połączona z:

– indywidualnymi celami samego ucznia oraz jego możliwościami,

– celami jego rodziców,

– a także powinna pozostawać w zgodzie z wymaganiami formalnymi i podstawą programową Ministerstwa Edukacji. Naszym podstawowym celem będzie wspieranie inicjatywy, zainteresowań i własnych działań ucznia, poprzez wysoko motywujące aktywności, w celu zwiększenia jego autonomii oraz nabywania nowych wiadomości i umiejętności. Wierzymy, że niezbednym czynnikiem rozwoju ucznia jest współpraca z rodzicami, ktora pozwala zapewnić spójność w oddziaływaniach i doborze strategii. W momencie rozpoczęcia nauki nasi nauczyciele, specjaliści oraz rodzice będą pracować wspólnie, aby stworzyć zindywidualizowane programy."

 

Najczęstszym problemem rodziców jest fakt niewłaściwego wykorzystywania subwencji oświatowej. Powszechne są przypadki, gdy zatrudnia się stażystów, wolontariuszy, zmienia kilkukrotnie nauczyciela, zatrudnia się znajomych, rodzinę przy okazji uzupełniając ich kwalifikacje studiami na oligofrenopedagogice z subwencji oświatowej, która jest bezpośrednio dedykowana potrzebom dziecka, a nie instytucji. Oligofrenopedagogika nie przygotowuje pedagogów do pracy z dzieckiem z autyzmem, który sam w sobie nie oznacza deficytu "małego mózgu" jakim zajmuje się oligofrenopedagogika. Podejście do dziecka w kontekście deficytów, a nie potencjału niszczy jego możliwości. Szkolenia, kursy, warsztaty z metod pracy bazujących na podmiotowym podejściu do dziecka takie jak HANDLE, GPS, RDI, Floortime, Metoda Opcji stanowią podstawę do budownia prawidłowych koncepcji edukacyjnych wspomagających rozkwit możliwości i zdolności dziecka ze spektrum autyzmu.

 

W naszej szkole rodzic będzie miał pełny udział w wyborze terapii i specjalistów dla swojego dziecka. Koszty terapii logopedycznej, SI, psychologicznej i innych wskazanych w orzeczeniu lub przez rodzica, w pełni pokryje szkoła. Rodzice skupiają środowisko pasjonatów, terapeutów i nauczycieli z powołania, którzy mają podejście niedyrektywne, podążają za potrzebami ucznia, kreatywnie i twórczo wspierają jego rozwój oraz mają doświadczenie. Często uczeń jest królikiem doświadczalnym dla osób, które nigdy nie miały ani potrzeby, ani sposobności zapoznania się z tematem spektrum autystycznego. Zdarza się, że takie osoby (nawet nieświadomie) okaleczają dzieci zadaniami świetlicowymi, naciskiem na posłuszeństwo zamiast dostosowywać aktywności do potrzeb danego dziecka. Niestety szkody są ogromne, praca nad entuzjazmem dziecka i jego radością z czerpania pozytywnych relacji z drugim człowiekiem wymaga ogromnej uważności i ciepła oraz pełnego porozumienia z rodzicem.

 

Pozostałe metody
  • AAC: piktogramy, PCSy, Makaton,

  • arteterapia,

  • bajkoterapia,

  • biofeedback,

  • drama

  • edukacja matematyczna Gruszczyk-Kolczyńska

  • integracja sensoryczna,

  • fizjoterapia,

  • kinezjologia edukacyjnaDennison,

  • metoda dobrego startu,

  • metoda gimnastyki twórczej

  • metoda Montressori

  • muzykoterapia,

  • neurologopedia

  • ruchu rozwijajacego,

  • terapia taktylna

  • terapia zabawą Olechnowicz

  • terapia pedagogiczna,

  • trapia psychologiczna

  • trening słuchowy Tomatis

  • pływanie: terapia WATSU, Halliwick

są harmonijnie związane z metodą Handle przy odpowiednim podejściu i wiedzy specjalisty.

Nasza misja

Zespół

Neurologopeda kliniczny
Anna Pączek
Certyfikowany trener, nauczyciel,
superwizor metody
Growth through Play System
Iwona Wojtasik
 
Terapeuta
Karina Szota

Rewalidacja 

(łac. re – znów, valius – mocny) Oznacza przywracanie człowiekowi pełnej sprawności. Jest procesem wychowawczym, z zaplanowanymi celami, uwzględniającym wiedzę teoretyczną i działanie skierowane na osobę potrzebującą usprawniania zaburzonych funkcji rozwojowych, czy poznawczych.

 

Celem zajęć rewalidacyjnych nie jest wyrównywanie braków tylko stawianie na mocne strony dziecka oraz szukanie tego, co w nim najlepsze. Maksymalne usprawnianie, rozwijanie tych wszystkich funkcji psychicznych i fizycznych, które są najsilniejsze i najmniej zaburzone, optymalne korygowanie funkcji zaburzonych, kompensowanie, czyli wyrównywanie przez zastępowanie, dynamizowanie rozwoju

Zajęcia rewalidacyjne – 2 godziny gwarantowane. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Edukacji Narodowej z dnia 7 lutego 2012 roku w sprawie ramowych planów nauczania w szkołach publicznych uczniowie niepełnosprawni uczęszczający do klasy ogólnodostępnej lub integracyjnej powinni mieć zapewnione 2 godziny obowiązkowych zajęć rewalidacyjnych.

Zasady organizacji pracy rewalidacyjnej uwzględniają przede wszystkim specyfikę zajęć indywidualnych.

  • Możliwie pełna indywidualizacja  pracy z każdym dzieckiem.

  • Stawianie zadań dostosowanych do możliwości dziecka i zapewnienie warunków poprawnego wykonywania ćwiczeń.

  • Powolne, systematyczne przechodzenie od zadań łatwiejszych do trudniejszych, od prostych do bardziej złożonych.

  • Zapewnienie warunków do utrwalania prawidłowych umiejętności i likwidowania niekorzystnych nawyków.

  • Dostosowywanie czasu trwania poszczególnych ćwiczeń do wydolności dziecka.

  • Mobilizowanie dziecka do wykonywania zadań poprzez stosowanie różnorodnych form ćwiczeń. (żródło: Gąsowska i Pietrzak-Stępkowska, 1994)

Preferowane obecnie nauczanie całościowe, sytuacyjne, zintegrowane, poznanie wielozmysłowe – pozwalają na łączenie różnorodnych metod i technik pracy, o ile ich zastosowanie zawarte jest w diagnozie pedagogicznej i przynosi określone korzyści dziecku.

Metody szczególnie polecane to:

  • Arteterapia –  terapia przez sztukę, to twórczy trening. Wykorzystuje proces tworzenia lub wynik tegoż procesu do wzbogacenia własnej osobowości. To metoda poznawania siebie, przygoda z tworzeniem oraz twórczym myśleniem.

  • Bajkoterapia – to terapia przez bajki. Czytając określone bajki można dziecku pomóc w wielu trudnych dla niego sytuacjach emocjonalnych. To także doskonała metoda relaksacyjna zyskującą na popularności dzięki swojej prostocie oraz efektywności, szczególnie we wczesnych okresach rozwoju. Ponadto wzbogaca wiedzę dziecka o sobie i świecie, a także pozwala redukować napięcie a także odbudowywać wiarę w siebie.

  • Drama  – zadaniem prowadzącego dramę jest zainicjowanie takiej sytuacji fikcyjnej, która pozwoli uczestnikom wchodzić w różne rolekształtuje umiejętności społeczne i intelektualne oraz pozwala na wyrażanie własnych uczuć, myśli i emocji. Pozwala przyjrzeć się sytuacjom problemowym i je rozwiązać oraz poszerzyć możliwości rozumienia postaw i zachowań innych ludzi, bo ukazuje motywy i konsekwencje określonych zachowań. Dzięki temu dzieci uczą się analizowania postaw innych i bardziej świadomie interpretują relacje międzyludzkie.

  • Edukacja Matematyczna – metoda E. Gruszczyk-Kolczyńskiej uwzględnia rolę rozwoju emocjonalnego w zakresie osiągnięć matematycznych. Odporność emocjonalna kształtuje się na zasadzie hartowania w sytuacjach trudnych dla dziecka. Stwarza się sytuacje wyzwalające spore napięcia i zmuszające do wysiłku umysłowego a zarazem bezpieczne. Są one dostosowane do możliwości dziecka, a zarazem fascynujące.

  • Integracja Sensoryczna (SI) – terapia ma postać zabawy, w której dziecko chętnie uczestniczy i ma przekonanie, że kreuje zajęcia wspólnie z terapeutą. Podczas terapii nie uczy się konkretnych umiejętności lecz poprawiając integrację sensoryczną wzmacnia procesy nerwowe leżące u podstaw tych umiejętności, a one pojawiają się w sposób naturalny jako konsekwencja poprawy funkcjonowania ośrodkowego układu nerwowego. Terapeuta nie tyle kieruje zachowaniem dziecka ile kreuje takie wymagania by dziecko było w stanie na nie odpowiadać coraz bardziej złożonymi reakcjami adaptacyjnymi. Terapia SI nie jest wyuczonym stale powtarzanym schematem ćwiczeń, ale jak niektórzy piszą sztuką ciągłej analizy zachowania dziecka i permanentnego odbioru oraz modyfikacji stosowanych zachowań.

  • Kinezjologia edukacyjna - Metoda Dennisona – ćwiczenia relaksacyjne i energetyzujące służące integracji półkul mózgowych w celu efektywniejszego działania. Jest prosta i sprzyja harmonijnemu rozwojowi – stosowana cierpliwie i wytrwale pomaga przezwyciężyć rozmaite trudności dziecka. 

  • Metoda Dobrego Startu – ma wszechstronne zastosowanie w pracy z dziećmi. Stosuje się ją w terapii i profilaktyce w odniesieniu do dzieci, których rozwój jest zaburzony – usprawniając nieprawidłowo rozwijające się funkcje oraz do dzieci o prawidłowym rozwoju psychomotorycznym. Jest to metoda rehabilitacji psychomotorycznej i zarazem metoda stymulowania tegoż rozwoju.

  • Metoda Gimnastyki twórczej K. Orfa i R. Labana – ma ona na celu rozbudzenie sił twórczych i duchowych zanikających na skutek działań cywilizacyjnych. Wychodzi z założenia, że kultura fizyczna rozwija się w ścisłym połączeniu z kulturą rytmiczno-ruchową oraz kulturą słowa. Jej celem jest wyzwolenie tendencji do samoakceptacji i rozwijania własnej ekspresji twórczej. Wzbogaca doświadczenia psychoruchowe, daje możliwość twórczego działania oraz kształtuje zmysł estetyczny, dzięki czemu dziecko może działać współdziałać z partnerem oraz grupą.

  • Metoda Marii Montessori – jej zadaniem jest wspieranie twórczej aktywności dziecka oraz danie mu szansy na wszechstronny rozwój fizyczny, duchowy, kulturowy i społeczny. Rozwija w dziecku samodzielność i wiarę we własne siły, pozwala pracować nad osiąganiem długotrwałej koncentracji, wypracowaniem postaw posłuszeństwa opartego na samokontroli a nie zewnętrznym przymusie.

  • Metoda Ruchu Rozwijającego – V. Sherborne – zajęcia te stanowią element doskonałej zabawy. Dając chwile odprężenia stają się czynnikiem umożliwiającym rozładowanie napięć i tym samym obniżają spastyczność.

  • Muzykoterapia – to niewerbalna forma psychoterapii, umożliwia przeżycie i odreagowanie emocji oraz problemów. Pomaga ujawniać treści tłumione i werbalizowanie ich. Dziecko może poznać własne problemy oraz trudności innych osób, analizować je i szukać rozwiązań, co pozwala na łatwiejsze nawiązywanie kontaktów.

  • Program M. Frostig i D. Horne – program rozwijający percepcję wzrokową rozwija i integruje zdolność koordynowania ruchów gałek ocznych z precyzyjnymi ruchami ciała. Ćwiczenia te usprawniają dokładność, wytrwałość oraz koncentrację uwagi. Wykorzystuje się je w pracy z dziećmi z zaburzoną koordynacją wzrokowo-ruchową oraz praksją, czego dowodami są prace plastyczno-konstrukcyjne, graficzne a także udział i wykonywanie ćwiczeń ruchowych.

  • Terapia zabawą – H. Olechnowicz proponuje, by te skuteczne sposoby oddziaływania terapeutycznego, jakimi są zabawy objąć wspólną nazwą „metody wyzwalające”, gdyż ich celem jest wyzwolenie samorzutnej aktywności dzieci w dążeniu do samorealizacji.

  • Terapia taktylna - Instytut dr Sietłany Masgutowej - neurosensoryczna terapia taktylna proponuje techniki terapeutyczne, które wpływają na rozwój funkcji półkul i kory mózgowej, śródmózgowia i tylnych partii mózgu.Współdziała ona z Neurosensoryczną integracją odruchów dr S. Masgutowej. W czasie terapii stosuje się specjalne techniki stymulacji, który pobudzają oraz przygotowują receptory skóry do prawidłowego odbioru bodźców sensoryczno-motorycznych pochodzących z otoczenia. Zwiększa świadomość ciała i reguluje zaburzenia skóry w odbiorze wrażeń dotykowych. Reguluje reakcje mózgu na informacje pochodzące ze skóry i mięśni. Działa relaksująco i wyciszająco na układ nerwowy. Obniża poziom stresu.

 

Współpraca z Rodzicami, którzy pragną pomóc swojemu dziecku jest podstawą sukcesu. „Jeszcze niedawno problemy dzieci autystycznych uważane były za skutek emocjonalnej ucieczki do nieczułych rodziców i innych dorosłych. Trudności dziecka z życiem w społeczeństwie, językiem, percepcją i związane z tym zachowania były traktowane jako zaburzenia emocjonalne podlegające leczeniu psychiatrycznemu. Zgodnie z tą fałszywą koncepcją, takie dzieci nie były przyjmowane do szkół publicznych, a zamiast tego poddawane nieodpowiednim terapiom. Ostatnie dwa dziesięciolecia badań i doświadczeń klinicznych wykazały, że ta interpretacja problemów dostosowawczych była niewłaściwa. W rzeczywistości cierpią one na niespecyficzne zaburzenia rozwojowe. Należy stosować zasadę integracji ćwiczeń w domu z rodzicami, specjalnego nauczania w szkołach publicznych i wsparcia społecznego” (Reichler i Schopler, 1976). „W czasie, gdy dzieci te były ciągle wyłączone z nauczania w szkołach rozwinęliśmy domowe ćwiczenia edukacyjne i procedury modyfikacji zachowania do domowego stosowania przez rodziców. Większość programów nauczania realizuje się przy pomocy specyficznych, ustrukturowanych ćwiczeń prowadzonych przy stole, od 15 minut do godziny dziennie. Stwierdziliśmy, że gdy rodzice są zaangażowani we wdrażanie tych zindywidualizowanych programów nauczania, poprawia to także ich kontrolę i współdziałanie z dzieckiem w innych sytuacjach życiowych, zarówno w domu, jak i poza nim. 

  • chwalenie za utrzymywanie uwagi, nawet jeśli zadanie nie zostało wykonane;

  • demonstrowanie, używanie gestów i stosowanie fizycznej pomocy;

  • utrzymywanie miejsca pracy w porządku i ciszy;

  • autystyczne dzieci są niekonsekwentne.

Złe zachowanie może sygnalizować, że dziecko ma trudności lub jest zdezorientowane. Bądź elastyczny i uczyń zadanie prostszym lub krótszym." (Schopler i Reichler, 1971). 

W pracy terapeutycznej nie obowiązują żadne terminy ani rygory czasowe. Jedynym kryterium przejścia do następnego stopnia trudności są faktyczne osiągnięcia ucznia. Zajęcia rewalidacyjne mają wyrównać zaniedbania pedagogiczne oraz wynikające z nich braki w nauce, a także poprzez odpowiednie ćwiczenia usuwać wady i zaburzenia mowy, rozwijać procesy poznawcze, usprawniać koordynację ruchową oraz usuwać trudności w czytaniu, pisaniu i rachowaniu. Zajęcia te dodatkowo powinny eliminować wady postawy, a poprzez psychoterapię łagodzić i usuwać zaburzenia emocjonalno-uczuciowe.

 

"Twój słuch nie filtruje napływających dźwięków. Odczuwasz łaskotki kiedy powietrze dotyka twojej skóry. Za chwilę masz wejść do pomieszczenia, w którym ktoś może cię dotknąć. W którym światła i dźwięki mogą cię porazić. Gdzie ktoś może ci powiedzieć, żebyś usiadł prosto albo szedł wolno podczas, gdy twoje napięcie mięśniowe i zmysły równowagi nie pozwolą ci wykonać tych zadań. Mogą tam na ciebie krzyczeć albo źle cię potraktować, ponieważ nie będziesz w stanie przetwarzać informacji, czy udzielić właściwej odpowiedzi w ciągu dwóch sekund. Jeśli nie zareagujesz odpowiednio, mogą cię wyśmiać lub po prostu zignorować. Nie wiesz czego się spodziewać i boisz się wszystkiego. Nie czujesz się bezpieczny ani fizycznie ani emocjonalnie. A przecież by móc zaakceptować nowe otoczenie, musisz czuć się bezpiecznie. Bezpieczeństwo. Jest niezbędne każdemu z nas." ZAPACH STRACHU "Materia autyzmu" Judith Bluestone.

flow bez flow.jpg
  • w-facebook
  • Twitter Clean
  • w-googleplus
  • W-Pinterest

© 2015 by Fundacja FLOW

bottom of page